
MĚLI BYSTE VĚDĚT
Předtím, než vyrazíte na Floridu, seznamte se s důležitými informacemi, které by se vám mohli při plánování cesty hodit.
FLORIDA
Florida je 27. stát USA, ležící na stejnojmenném poloostrově na jihu Spojených států, nedaleko ostrovů Bahamy a Kuby. Má rozlohu 170 304 km2 a téměř 16 milionů obyvatel. Název Florida pochází ze španělského slova „květinový“ a vystihuje tak celou oblast, která je díky svému teplému podnebí pro květiny, stejně jako pro všechnu flóru, přímo stvořená. Nachází se zde 300 druhů dřevin a více jak 3500 dalších rostlin. Až do roku 1819 byla Florida španělskou kolonií. Hlavním městem je Tallahassee, ale tím nejvýznamnějším je bezpochyby Miami se svými mrakodrapy, plážemi, nočním životem a také ostrovy Key West. Velmi oblíbeným místem je také Orlando, město plné zábavních parků a atrakcí.
Během letního období, které začíná již na začátku dubna, dosahují teploty přes třicet stupňů, a i noční teploty jsou vyšší, než na které jsme zvyklí. Teplota moře se pohybuje kolem třiceti stupňů a Florida je tak ideálním místem pro všechny, kdo mají rádi teplo a teplé moře. Florida je také oblastí, v níž se objevují hurikány.
V USA patří Florida mezi nejsilnější státy v oblasti rostlinné výroby, a to především díky produkci citrusů, zeleniny, arašídů, sóji a cukrové třtiny. Také patří mezi největší producenty fosfátů a hlavním průmyslovým odvětvím je výroba elektroniky a raketové techniky.
VÍZA
Pro cesty do USA na dobu kratší než 90 dní není potřeba řešit klasická víza. Stačí splnit několik drobných podmínek: občan České republiky, biometrický pas, pobyt nepřesáhne 90 dnů, máte zakoupenou zpáteční letenku prokazující návrat během 90 dnů. Pokud toto splňujete, není již žádný problém. Vyplníte pouze elektronicky žádost ESTA a do 72 hodin obdržíte povolení či zamítnutí. Více informací a návod naleznete zde:
KONZULÁTY
Honorární generální konzulát České republiky v USA
Honorary Consulate of the Czech Republic
Becker & Poliakoff, P.A., 1 East Broward Blvd, Suite 1800,
FL 33301 Fort Lauderdale
Telefon
+1(954) 987 7550
Fax
+1-954/9854176
E-mail:
FortLauderdale@honorary.mzv.cz
ABecker@becker-poliakoff.com
Web:
http://www.becker-poliakoff.com/
Vedoucí úřadu
Alan S BECKER
Funkce
honorární generální konzul
Působnost úřadu
konzulární obvod: stát Florida
Honorární generální konzulát České republiky v USA
Honorary Consulate of the Czech Republic
8814 Bay Harbour Blvd.,
FL 32836 Orlando, Florida
Telefon
+1 407 575 0908
Fax
+1 407 248 3402
E-mail:
orlando@honorary.mzv.cz
czdiplomat@gmail.com
Vedoucí úřadu
PhD Roman INOCHOVSKY
Funkce
honorární konzul
Působnost úřadu
střední, středovýchodní a severovýchodní část státu Florida
EXPLORIDA
Nezáleží na tom, jak se na Floridu dostanete, ale bezesporu nejlepší způsob, jak si to užít, je prostě „jít“. Vytáhněte mapu Floridy a dejte prst na jakékoliv místo a vyrazte. Když budete potřebovat přestávku, pronajměte si hausbot a projeďte se po řece St. Johns. Uvidíte tak floridskou přírodu v naprosto přirozeném stavu. Nebo navštivte jeden ze 174 národních parků, kde naleznete historické památky, divočinu, jezdecké stezky či tisíce kilometrů čtverečních lesů a písečných pláží.
CLO A CO DO USA NEVOZIT
Do USA lze bezcelně přivézt osobní věci, a předměty dovážené či vyvážené, které nepřesáhnou hodnotu 100 USD, jsou od cla osvobozeny. Pokud je hodnoty vyšší, platí se 10% clo.
Pokud si vezete do USA tabákové výrobky z Kuby, rovnou se s nimi rozlučte. Na tyto výrobky je vystaven zákaz dovozu.
Zakázán je dovoz potravin, jako je ovoce, zelenina, maso, uzeniny, měkké sýry, tvaroh. Pokud některou z těchto potravin obsahují potraviny povolené, stávají se také zakázanými. Za zatajení potravin hrozí pokuta až deset tisíc dolarů! Pozor také na nedojedené svačiny!
KRIMINALITA
Americká města mají vyšší kriminalitu než evropská. Největším problémem jsou především drogy a prostituce. Největším rizikem pro turisty jsou loupežná přepadení. Nedoporučujeme, obzvláště po setmění, chodit do chudinských čtvrtí.
Vstup na soukromý pozemek se vám může stát také osudný, protože v USA vlastní zbraň většina obyvatel a mohou s ní chránit svůj majetek a pozemek.
Vyhněte se nákupu drog a využití služeb prostitutek. Nezřídka se jedná o provokaci policie a můžete být snadno zatčeni.
Prakticky všechna místa s větším pohybem lidí, obzvláště v turistických oblastech a atrakcích jsou vybaveny u vstupu detekčním rámem a mnohde jsou také „ofukovací“ zařízení, které analyzují přítomnost výbušnin a drog. Při kontrolách a prohlídkách buďte vstřícní a respektujte nastavená bezpečnostní opatření.
DOPRAVA
Letadla
Vzhledem k velkým vzdálenostem a rozloze USA je letadlo běžným způsobem vnitrostátní dopravy a letiště se nachází v každém větším městě. Ceny jsou přijatelné a letenky lze zakoupit dle úrovně cestování v několika cenových hladinách. Spoje létají pravidelně a často.
Vlak
Převládá nákladní doprava a v osobní dopravě je rozlišena dálková a příměstská doprava. Cestování dálkovým vlakem je velmi pohodlné a nabízí na evropské poměry více než nadstandardní služby a komfort. Výjimkou nejsou kupé s vlastním sociálním zařízením. Cestování dálkovým vlakem se vyplatí většinou pouze s USA Rail Pass, jinak jsou jízdenky poměrně drahé.
Lodní doprava
V přístavních městech zde naleznete vyhlídkové plavby a trajekty na ostrovy a turisticky zajímavá místa. Totéž se týká také velkých řek a jezer.
Autobus
Nejlevnější způsob přepravy na středně dlouhé vzdálenosti. Autobusy jsou pohodlné a síť linek je velmi hustá. Stejně tak jako množství jednotlivých společností. Místa v autobusech nejsou až výjimky místenková a pro zavazadla dostanete tzv. „baggage tag“, lístek s číslem, který se nalepí na kufr a druhou část máte jako doklad u sebe. Autobusem běžní Američané nejezdí – všichni mají auto. Jezdí s nimi tedy jen nemajetní, studenti a vojáci a potom někteří turisté.
Městská doprava
Převážně ve velkých městech na severovýchodě země funguje dobře systém městské hromadné dopravy. Jedná se především o metro a autobusy. Ze všech letišť také jezdí autobusy do center velkých měst, ale i přímo do jednotlivých turistických destinací.
Taxi
Pokud se chcete po městech pohybovat autem (a ne vlastním), doporučujeme si stáhnout mobilní aplikaci Uber nebo Lyft. Tyto dvě společnosti prakticky vytlačili klasické taxislužby z trhu, „běžný“ žlutý taxík už nikde moc nenajdete. Uber nebo Lyft jsou rozšířené prakticky po celých Spojených státech, takže nehrozí, že byste „zatvrdli“ někde uprostřed ničeho, a ve všech ohledech jsou lepší než taxíky – cenu znáte dopředu, víte, kdo vás poveze, jaké má auto, jaké má hodnocení a recenze a nehrozí, že s vámi zabloudí, jelikož jezdí podle navigace v mobilní aplikaci.
Zapůjčení automobilu
Podmínkou zapůjčení auta je věk 21 let (někde 25 let), národní a mezinárodní řidičský průkaz a kreditní karta, případně složení zálohy v hotovosti. Vyjednat lze vše předem u české pobočky některé z amerických půjčoven automobilů nebo na internetu. Týdenní pronájem osobního vozu střední kategorie stojí přibližně 300 až 400 USD, plus havarijní pojištění okolo 20 USD na den. Na více než 10 dní se vyplatí auto koupit; 10–15 let starý vůz stojí kolem 1000 USD. V případě, že se budete chtít v řízení střídat, je nutné na toto upozornit a cena půjčovného se tím většinou zvýší. Neobcházejte tento systém – v případě nehody při řízení jiným řidičem by se vám toto nevyplatilo.
Dodržujte předpisy, nepřejíždějte plnou čáru, neparkujte v místech, kde to není povoleno. Rychlost mnohdy měří i policejní helikoptéry z velké vzdálenosti. Neuplácejte policisty, budete zatčeni.
Zabliká-li na vás policejní maják, zajeďte ke kraji, nevystupujte a nechte ruce na volantu.
MĚRNÉ JEDNOTTKY
USA jsou jedním ze tří (brzy ze dvou) států, které ještě používají imperiální jednotky, a metrický systém.
K měření teploty se v USA používají místo stupňů Celsia (°C) stupně Fahrenheita (°F); 0 °F odpovídá -17,8 °C, bod mrazu 0 °C = 32 °F a bod varu vody 100 °C = 212 °F.
Vzdálenosti se měří na míle (1 míle = 1,6 km). Menší jednotky jsou yardy (1 yard = 0,9144 m). Tělesná výška a kratší vzdálenosti jsou ve stopách (foot = 30,48 cm) a palcích (inch = 2,54 cm); jedna stopa má 12 palců. To znamená, že člověk vyrostlí na průměrných 180cm měří přesně 6 stop.
Rozloha se udává v akrech (akr = 0,405 ha).
Nejčastější jednotkou hmotnosti je libra (pound, lb = 0,454 kg), její šestnáctinou je unce = 28,35 gramů.
Objem se udává v kapalinových uncích (fluid ounce, oz.) o objemu 0,03 litrů a v galonech (gallon) o objemu 3,785 litrů. 1 pinta je 0,473 litru.
PET láhve se prodávají s objemem 8 oz., 12 oz., 20 oz. a 33,8 oz. (= litrová).
Nápojové kelímky jsou nejčastěji o objemu 20 oz. (0,7 l; „Gulp“), 32 oz. (1 l; „Big Gulp“), 44 oz. (1,2 l; „Super Big Gulp“) a 64 oz. (2 l; „Double Gulp“).
Káva u Starbucks má kelímky o objemech 8 oz. („Short“), 12 oz. („Tall“), 16 oz. („Grande“), 20 oz. („Venti“) a 24 oz. u studených nápojů.
Měnou je americký dolar; bankovky jsou v hodnotě USD 1, 5, 10, 20, 50 a 100. U starších emisí mají všechny bankovky stejnou barvu, což při placení vyžaduje zvýšenou pozornost. Nové emise jsou o něco barevnější. Na bankovkách jsou zobrazeni američtí prezidenti. Americké mince se razí v hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centů. Jednocentová mince se běžně nazývá „penny“, 5 centů „nickel“, 10 centů „dime“, 25 centů „quarter“, půldolar „half dollar“ a dolar „buck“. Peníze směňují banky, směnáren je málo. Téměř všude jsou bankomaty. Platit běžnými mezinárodními platebními kartami (American Express, Diners Club, MasterCard a Visa) je možné prakticky všude. Pro placení v hotovosti se doporučuje mít u sebe bankovky nižších hodnot. Z mincí se nejčastěji používá 25 centů (v parkovacích automatech, automatech na pití, v telefonních budkách). Jednocenty využijete jako „souvenir penny“ (pressed penny), což je legální znehodnocení mince v „lisovačkách“, abyste získali suvenýr na památku.
SPROPITNÉ
Spropitné je běžné a automaticky ho očekávají číšníci či servírky v restauracích, taxikáři, nosiči zavazadel, pokojské. Obecně platí že v restauracích, kavárnách je 15–20 %, při nespokojenosti méně. V taxíku 10–20 % dle ochoty, nosiči 1 USD za zavazadlo, 2–3 USD pro pokojskou za noc, 1 USD za drink na baru, apod.
ZDRAVOTNÍ PÉČE A OČKOVÁNÍ
Zdravotní péče je zpravidla kvalitní, ale velmi drahá. Cestovní pojištění léčebných výloh pro cesty do USA není povinné, ale vždy jej uzavřete. ČR nemá s USA dohodu o poskytnutí bezplatné zdravotní péče.
Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti a na výši platby se doporučuje informovat se předem.
Žádné očkování se od občanů ČR nevyžaduje, doporučené je očkování proti virové hepatitidě B, tetanu, záškrtu a spalničkám.
Voda z kohoutku je pitná.
Lékárny se nacházejí téměř všude a mnoho léků koupíte i v běžných supermarketech nebo „drugstorech“ (drogeriích).
PRAKTICKÉ INFORMACE
-
Univerzální tísňová linka po celém území USA je 911.
-
Alkohol je povoleno zakoupit a konzumovat až od 21 let.
-
Alkohol není povolené konzumovat ani přenášet na veřejnosti (lahev musí být v neprůhledném obalu). Alkohol v otevřené nádobě nesmí být ani převážen v autě
-
Napětí v elektrické síti je až na výjimky 110–120 V/60 Hz.
-
Kde je zakázáno fotografovat, tam nefoťte. Můžete být vykázáni, zadrženi, nebo i zatčeni a zaplatit vysokou pokutu.
-
Na běžných plážích musí plavky i batolata! Není povolené ani opalování „nahoře bez“. To je možné pouze na „místních plážích“.
-
Čerpací stanice (krom New Jersey a Oregonu) mají obsluhu a většinou se platí před tankováním přímo u stojanu platební kartou, nebo u obsluhy v hotovosti – to znamená, že musíte vědět kolik vás bude natankování stát, jinak budete zadávat platební údaje dvakrát.
-
Zabliká-li na vás policejní maják, zajeďte ke kraji, nevystupujte a nechte ruce na volantu.
-
Prakticky v celých Spojených státech je zakázáno stopování.
-
Dodržujte zákony a pravidla. Vše je přehledné, srozumitelné.
-
Buďte tolerantní a zapomeňte na rasové, kulturní a etnické předsudky.